Askaynak Automation ve VitrA'dan İşbirliği

Askaynak Automation ile VitrA’nın Robotik Sırlama Hatlarının Tedarikini Sağlayacağız

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak, Vitrifiye sektöründe faaliyet gösteren topluluk kuruluşumuz Eczacıbaşı Yapı Gereçleri (EYAP) ile önemli bir projeye imza atmanın mutluğunu yaşıyoruz. Proje kapsamında, VitrA’nın daha önce yurtdışından tedarik ettiği robotik sırlama hatlarını yurtiçi ve yurtdışında imalat sektörüne katma değeri yüksek robotik çözümler getiren Askaynak Automation markamızla sağlıyoruz. Askaynak Automation’ın topluluk kuruluşları içerisinde gerçekleştireceği başarılı robotik otomasyon projelerinin başlangıcı olarak gördüğümüz bu proje; Eczacıbaşı Topluluğu’nun Sanayi 4.0 dönüşümü ve kuruluşlar arasında iyi bir bütünlüğün oluşturulması, öz kaynakların şirketler arasında transferi ve birbirini desteklemesi açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Sektöründe öncü bir markanın bu alanda ilk yerli robotik otomasyon hattını kurduğumuz bu projeyle sağladığımız yüksek mühendislik ve güçlü yerel teknik destek sayesinde VitrA’ya önemli bir avantaj sunuyoruz. Askaynak Automation personeli için yeni bir prosesi öğrenme ve uygulama fırsatı olan bu projeden elde ettiğimiz bilgi birikimi ve tecrübenin, Vitrifiye sektöründeki potansiyel iş birliklerinin kapısını aralayacağına ve yeni pazarlar ortaya koyarak büyüme hedeflerimize katkı sunacağına inanıyoruz.

“Tüm Mühendislik ve Entegrasyon Sürecinde Öz Kaynaklar Kullanıldı”

Sadece 16 haftada tüm tasarımların yapıldığı ve devreye alma işlemi tamamlanarak hattın sorunsuz bir şekilde çalışır hale getirildiği projede, tüm mühendislik ve entegrasyon süreci Askaynak Automation’ın öz kaynakları kullanılarak tamamlandı. Akışkan kontrolünün yeni bir deneyim olduğu projede, PLC içine yazılan özel bloklar ile debi ve kütle ölçümü yapan özel bir sensörden veri alınarak akış miktarını sabit tutacak şekilde sır pompası hız kontrolü gerçekleştirildi. Sır atışının gerçekleştiği ortamda çalışabilecek su ve toza dayanıklı özel bir döner tabla tasarlandı ve imal edildi. Ayrıca robot hareket rotalarının robot paneli üzerinden yapılması ve bilgisayara yüklü simülasyon yazılımı yardımıyla sanal robot programlarının oluşturulması sağlandı. Bu sanal programların gerçek robota yüklenmesi sonucunda da yeni parça programlama işlemi oldukça kısaltıldı.

“Robot ile Sırlama, İnsan Gücünden Tasarruf Sağlıyor”

Geliştirilen bu sistemde, eş zamanlı çalışan iki robot (6 eksene sahip 165 kg. taşıma kapasitesine sahip taşıma robotu ve 8 eksen ile 8 kg. taşıma kapasitesine sahip olan sır robotu) yer alıyor. Bunlardan biri sır atılacak parçaları taşırken, diğeri sır atışını gerçekleştiriyor. Otomatikleştirilen hat akışı, karışık gelen ürünlerin sırlama işlemini problemsiz bir şekilde yapıyor. Robot ile sırlama, insan gücünden tasarruf sağladığı gibi parça başına tüketilen sır miktarını da düşürüyor. Sır atış programlarının doğru stratejiler ile yazılması ve akış kontrollü pompanın gereğinden yüksek debilerde çalışmasının önlenmesini sağlayan bu sistem, sır tüketimini düşürmeyi mümkün hale getiriyor. Gerekli olmayan yerlerde yüksek debi ile atış yapma zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Robot ile sırlama uygulaması sayesinde sır atışının paslanmaz çelik kabin içinde yapılması ortamdaki kimyasalların operatörler tarafından teneffüs edilmesinin de önüne geçiyor.   

Hali hazırda teknik özellikleriyle de göz dolduran bu sistemin gelecekte VitrA’nın ana sistemi ile haberleştirerek, sırlanacak ürün bilgilerinin sisteme otomatik yüklediği bir hale getirilmesini hedefliyoruz. Ar-Ge çalışmalarına yaptığımız yatırımlar, bilgi birikimi ve emeğiyle bu projelerin hayata geçmesini sağlayan iç ve dış paydaşlarımız sayesinde bu hedefin beklenenden çok daha kısa sürede hayat bulacağını biliyoruz.


Hemen Teklif Al