Neden Otomasyon

Kaynaklı otomasyon yatırımı neden gereklidir?

Kaynaklı otomasyon sistemlerine yönelik talep, 2000’li yılların başından beri her geçen gün artıyor. Artan maliyet baskısı, nitelikli kaynakçı, kaynak  kalitesi, hatalı üretime bağlı hurda miktarı gibi sorunlar için çözüm arayışa giren firmalar, kaynak otomasyonlarının gerekliliği konusunda birleşiyorlar. Diğer taraftan, başarılı bir otomasyonlu üretime geçmek için, firmaların mevcut üretim akışlarını çok iyi tespit etmeleri, robotlu otomasyondan beklentilerini ve yatırımın amortisman süresini doğru belirlemeleri gerekiyor.

Kaynaklı otomasyonların kısa sürede görülebilecek faydaları nelerdir?

Kabaca, kaynaklı imal edilen bir parçanın maliyetinin %65-70’i işçilik maliyetine ayrılıyor. Düzgün bir robotik kaynak otomasyonu, işçilik maliyetlerinde 2 ila 4 kişilik tasarruf sağlar. Ancak robotik sistemi kullanılabilecek iyi eğitimli bir operatöre her zaman ihtiyaç duyulacağı da unutulmamalıdır. İyi eğitilmiş operatör ise iyi seçilmiş bir sistem entegratörüne bağlıdır. Entegratör tasarlayıp imal ettiği sisteme ait tüm kritik özellikleri ve yapılması gerekenleri sistemi kullanacak operatöre özel olarak göstermeli ve belirli bir eğitim süresi olmalıdır.

Doğru sistem ve düzgün operatör birleşimiyle firmaların kaynak kalitesi artar, hata oranları ve sarf malzemesi tüketim miktarları azalır. Öte yandan, düzgün yapılan kaynak sonrası kaynaklı üretilmiş parçalarda kaynak sonrası temizlik veya parça düzeltme gibi işlemler yapılamayacağı için imalat maliyetleri de ciddi oranda azalır.

Otomasyona geçmeye hazır mıyım?

Otomasyon yatırımı yapacak firmaların gerçekte tüm üretim aşamalarını gözden geçirmeleri gerekir. Sözgelimi, robotik sistemden beklenen bir üretim hızına erişebilmek için gereken hammaddelerin tedarikçilerden hızlıca alınıp alınamayacağı, operatörün kaynaklanacak parçaları robotun hızına göre yerleştirip yerleştiremeyeceği, biten parçaların nerede saklanacağı ve hangi hızda alandan uzaklaştırılacağı gibi üretim öncesi ve sonrasını da kapsayan sürecin tüm adımları değerlendirilmelidir. Süreçteki tüm akışın ve diğer üretim hızlarının robotik otomasyonlu sistemle uyumlu ve eşzamanlı çalışmadığı durumlarda yapılacak yatırımın doğru bir yatırım olması oldukça zordur.

Doğru bir otomasyon sistemi için neden doğru entegratör ile çalışmalıyım?

Robotik sistem yatırımı yapmak, sistemi satın almaktan ibaret değil. Yapılacak yatırımın kârlı bir şekilde çalışabilmesi için hassas hesaplamalar yapmak gerekiyor. Doğru hesaplama ise sürecin tüm adımlarını bilmek ve adımları analiz etmek anlamına geliyor. Yatırım aşamasında bu çalışmayı yapması için engteratör firmalardan bu çalışmaları talep edebilirsiniz.

Entegratör firmalar yatırım öncesinde sizin adınıza;

  • Parçaların robotik kaynak uygulamasına uygunluğunu ve olası iyileştirmeleri belirleme,
  • Olası duraklamaları öngörmek için kaynak öncesi ve sonrası işlemlerin analizi,
  • Robotlu otomasyona geçilmesi halinde doğru üretim maliyetlerini hesaplama,
  • Sistemin amortisman süresini hesaplama,
  • Sistem için kaynak makinesi gibi kritik ekipmanları seçme,
  • Fikstür tasarımı ve maliyetini belirleme,

çalışmalarını gerçekleştirerek size en uygun teklifi sunabilirler.


Hemen Teklif Al