UYGULAMALAR


Robotik MIG/MAG Kaynağı

Askaynak’ın 43 yıllık tecrübesiyle akıllı çözümler üretiyoruz

Askaynak, kaynak sektöründe 43 yılı aşan tecrübesiyle, kaynaklı birleştirmeler konusunda en büyük avantajımız. Bir sistemi tasarladıktan ve hizmete aldıktan sonra, aslında işimiz yeni başlıyor. Kullanım ömrü boyunca sistemi minimum sarfiyatla çalıştırmak için hem uygun sarf malzeme kullanımı hem de hızlı servis yapımız sayesinde üretim süreniz boyunca yanınızda yer alıyoruz.

Sistem tasarımında ince eleyip sık dokuyoruz

MIG/MAG kaynağı, tüm bileşenleri göz önüne alındığında en çok hatanın yapıldığı, basit görünen, ancak uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Endüstriyel robotlarla MIG kaynağı ise 3 farklı disiplin bir arada kullanılarak gerçekleştirilen bir yöntemdir. Sistemi tam olarak kullanmak için gelişmiş kaynak bilgisi, robotik ekipmanlarda uzmanlık, özel fikstür tasarımı-imalatı bilgileri gerekmektedir. Askaynak Automation olarak Askaynak’ın kaynaklı imalat bilgisini robotik ekipman uzmanlığımızla birleştirerek müşterilerimize anahtar teslimi çözümler sunabiliyoruz.

Temel hatlarıyla bir robotik MIG/MAG projesi tasarımında müşterilerimize çözüm sunmak için aşağıdaki şu adımları hassas bir şekilde takip ediyoruz:

1) Malzemenin kaynaklanabilirlik kontrolü

2) Kaynak boyları ve kaynak sürelerinin hesaplanması

3) Parça adetlerine göre imalat hızları ve robot kombinasyonunun tayini

4) Robot Erişim Simülasyonu

5) Temel fikstür yapısına karar verilmesi

6) Çevre sağlığı ve is güvenliği tasarım ve ekipmanlarının kontrolü

7) Nihai çözüm önerisinin sunulması

 


Robotik Punta Kaynağı

Fanuc ile hızlı ve hassas punta kaynakları kolay iş

Uzun yıllardır otomotiv ana sanayi ve yan sanayinde edindiğimiz tecrübeyle kullanımı basit, güvenlik faktörleri en üst safhada olan, daha da önemlisi verimliliğin maksimum olduğu robotik punta kaynak sistemleri geliştiriyoruz.

Nasıl çalışıyoruz?

Robotik punta kaynağı uygulamaları özellikle otomotiv sektöründe yoğun olarak kullanılan ve tercih edilen bir yöntemdir. Otomotiv sektöründeki yüksek üretim hızı ve hatasız üretim beklentileri sonucunda, robotik punta kaynak yöntemi her geçen gün yeni ekipmanlarla gelişmektedir. Sistem geometrilerinin oldukça iri olması ve kaynatılacak parçaların geometri sınırlaması, robotik punta işlemini yarı esnek bir duruma getirmektedir.

Askaynak Automation olarak, robotları ve ekipmanları hassas tasarım ve montajlarla, sınırlarına kadar zorlayarak, oldukça esnek ve hızlı sistemler oluşturuyoruz. Klasik bir robotik punta uygulamasında, tasarım süreci sonrasında yaptığımız simülasyonlarla kaynak sürelerini oldukça gerçekçi bir şekilde hesaplıyoruz. Fikstür tasarımını ise sistemle entegre tasarlayarak, punta tabancasının erişim kapasitesini artırıyor ve olası riskleri en aza indiriyoruz. Teknik tasarım sonrasında, çevre sağlığı ile operatör-ekipman güvenliği için, tasarımlar müşterilerimiz ile değerlendirilerek ön kurulum-test aşamasına geçiliyor.


Robotik Lazer Kaynağı

Hassas tasarım doğru sonuca ulaştırır

Yaygın olarak tamir kaynakları ve ince malzemelerin manuel kaynakları için kullanılan lazer kaynağı, günümüzde malzeme kalınlıklarının incelmeye başlaması ve kaynak sonrası dekoratif beklentilerin yükselmesi sonucunda seri imalat şartlarında aranmaya başlayan bir kaynak yöntemi.

Lazer kaynağı için hassas parça ön hazırlığının ve kalifiye kaynak personelinin bulunması gerekliliği, bu yöntemi diğer seri imalat yöntemlerine göre daha zor bir yöntem olarak karşımıza çıkarıyor.

Askaynak Automation, standart bir robotik lazer uygulaması için parça ön hazırlığı ile ilgili araştırma yaptıktan sonra, üretmeyi düşündüğünüz parçalar için gerekli sistem ve fikstür tasarımlarını değerlendirerek tarafınıza bir fizibilite raporu sunuyor. Sistemin onaylanması halinde, tasarım ve ön imalat sürecine giriliyor. Ön tasarımı biten robotik lazer kaynak sistemi ve fikstür yapısı mevcut parçalarınız ile deneniyor. Yapılan testler sonrası gerekli revizyonlar bitiriliyor. Nihai olarak da operatörler için yapılan eğitimden sonra sistem size teslim ediliyor.


Robotik Tezgah Besleme

Tehlikeli alanlarda süratli çalışmak mümkün

Seri imalatı çok seviyoruz, ancak seri imalat sırasında oluşan gecikmeler, insan hataları ve iş kazalarından hiç hoşlanmıyoruz. Geliştirdiğimiz sistemlerle seri imalat sırasında insan gücünü minimize ederek imalat kapasitenizi artırıyoruz. Üstelik kurtarılan iş gücü sayesinde sistemler çok kısa sürede maliyetini geri kazandırabiliyor.

Düşük işçilik maliyetleri ile hızlı amortisman imkanı

Gelişen teknolojiyle birlikte yerini CNC kontrollü tezgahlara bırakan torna, freze, enjeksiyon gibi sistemlerde artık insan gücüne sadece programlamada ve parça yükleme-boşaltmada ihtiyaç duyuluyor. Yoğun üretim yapan tesislerde tezgâh yükleme ve boşaltma gibi basit işlerdeki insan faktörünün ortadan kaldırılması artık kaçınılmaz bir hâl alıyor. Askaynak automation olarak, minimum çalışan sayısıyla maksimum verimliliğin alınabileceği sistemler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. İnsan faktörünün ortadan kalkmasıyla tezgâhlar birbirine yaklaştırılarak fazladan yer kazanıldığı gibi, aynı alan üzerinde kayar konveyör sistemlerle kesintisiz akan hatlar şeklinde robotik besleme-boşaltma tesislerini devreye alıyoruz. Sistem tasarımı öncesi imalatı yapılacak parçaları inceleyip, özel tutucular tasarlıyor ve imalat sürelerinde mal tedariği, ürünün tezgâha yüklenmesi ve tezgahtaki ürünün alınması sırasında kaybolan süreleri en aza indiriyoruz.


Robotik Boyama

Tekrar edilebilir kalitede boyama

Boyama kalitesinin artırılmasına ve insan sağlığını korumaya yönelik taleplerden dolayı robotik boyama işlemlerine olan talep her geçen yıl artıyor. Askaynak Automation olarak, değişkenlere oldukça bağımlı olan robotik boyama işlemi için üç farklı alanda uzmanlaşmış ekibimiz ile başta otomotiv sektörü olmak üzere tüm endüstrinin sistem ihtiyaçlarını tedarik edebiliyoruz. Boya işlemi öncesinde boyanacak parçaların geometrisine göre simülasyonlar yaparak, işlemin tamamlanma sürelerini hesaplıyoruz. Bilgisayar desteğiyle yapılan online programlama sayesinde, devreye alma sürelerini yarı yarıya kısaltarak seri imalat yapan işletmelerde sistem duruşlarını minimize ediyoruz.

Devreye alma işleminde gerçek parçalar üzerinde çalışma yapmadan önce müşterilerimizle parçaların yüzey kalitesini inceleyerek robotik boya işlemi için parçaların istenilen kalitede olması sağlanıyor. Boyama işlemi için parçalar üzerinde çalışmalar yapılıyora ve sistem temini öncesi hesaplanan boyama hızları yakalandıktan sonra sistem teslimi gerçekleşiyor. Sistem henüz tasarım aşamasındayken, hem robotun hem de çevre sağlığının korunması için, tüm sistemde havalandırma ve boya koruma için giydirmeler hesaplanıyor ve imalatlar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor.


Kaynak Mekanizasyonları

Farklı ihtiyaçlar için farklı tasarımlar

Sadece robotik otomasyonlar sanayide kullanılan tüm parçaların kaynaklı imalatı için yeterli çözümleri üretemeyebiliyor. Özellikle çelik konstrüksiyon, basınçlı kap imalatı, spiral boru kaynakları gibi yoğun toz altı kaynak uygulamasının gerektiği işlemler için tasarladığımız kolon ve bomlu manipülatörler, pozisyonerler, çeviriciler ve saha tankı kaynak makinesi gibi sistemlerle ağır sanayi uygulamaları için de çözümler üretiyoruz. Ürettiğimiz tüm sistemler ülkemizin mevcut şartları göz önüne alınarak, basit kullanımlı, sağlam ve kolay onarılabilecek şekilde tasarlanıyor. Ayrıca bu sistemlere dâhil edebildiğimiz kaynak parametre görüntüleme ve kaydetme özelliği sayesinde, üretim boyunca kaynaklı birleştirmelerin anlık veya geriye dönük kontrolleri yapılarak hatalar kolaylıkla önlenebiliyor.

Düzgün tasarlanmış fikstür, otomasyonun kalbidir

Yapılacak işlem ne olursa olsun bir robotik sistemin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için işlem yapılacak parçaların sürekli aynı koordinatlarda olması gerekiyor. Fikstürler, yani sabitleme aparatları işte bu noktada devreye giriyor.

Askaynak Automation, uzun yılların verdiği bilgi ve tecrübeyle yapılacak işlemlere göre özel fikstürler tasarlıyor ve bu fikstürleri kendi bünyesinde imal ediyor. Düzgün bir tasarımla hassas olarak işlenmiş fikstürler her zaman doğru sonuca ulaşmayı sağlıyor. Devreye alma işleminde gerçek parçalar üzerinde çalışma yapmadan önce, müşterilerimizle parçaların yüzey kalitesini inceleyerek robotik boya işlemi için parçaların istenilen kalitede olması sağlanıyor. Boyama işlemi için parçalar üzerinde çalışmalar yapılıyor ve sistem temini öncesi hesaplanan boyama hızları yakalandıktan sonra sistem teslimi gerçekleşiyor. Sistem henüz tasarım aşamasındayken hem robotun hem de çevre sağlığının korunması için tüm sistemde havalandırma ve boya koruma için giydirmeler hesaplanıyor ve imalatlar bu direktifler doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Tasarımı yapılan fikstür robotik hücreyle birleştirilerek simülasyonlar hazırlanıyor,  fikstürden kaynaklanan ve robotun çalışmasına engel olacak ölçüler-geometriler imalat öncesinde tespit edilebiliyor ve varsa gerekli düzeltmeler bittikten sonra imalata başlanıyor. Fikstürlerin kullanım ömrünü arttırmak için tasarımda tercih edilen tüm parçalar kendini ispat etmiş markalardan seçiliyor. Bu sayede üretim sırasında kullanıma bağlı olarak oluşacak ölçü kayıplarının önüne geçiliyor.

 


Yükleme- Boşaltma-Makine Besleme

Paletleme Tutma ve Paketleme Plastik Kalıp Metal Döküm Paletleme Paletlemede kanıtlanmış bir başarı geçmişi bulunan, 6 ila 1200 kg arasında her şeyi kaldırabilecek kapasitedeki bir dizi modeli sunan ve bir dizi çalışma alanından yararlanan iyi tedarikçiler. Tutma ve paketleme Görüş sistemleriyle donatılan ve insan elinden çıkmış hassasiyete sahip tutma ve paketleme robotları en yüksek gereksinime sahip çalışmalarda bile üretkenliği en üst düzeye çıkarır.

 • Paletleme
 • Tutma ve Paketleme
 • Plastik Kalıp
 • Metal Döküm

Paletleme

Paletlemede kanıtlanmış bir başarı geçmişi bulunan, 6 ila 1200 kg arasında her şeyi kaldırabilecek kapasitedeki bir dizi modeli sunan ve bir dizi çalışma alanından yararlanan iyi tedarikçiler.

Tutma ve paketleme

Görüş sistemleriyle donatılan ve insan elinden çıkmış hassasiyete sahip tutma ve paketleme robotları en yüksek gereksinime sahip çalışmalarda bile üretkenliği en üst düzeye çıkarır.


İşleme

Metal levha kesmek için çeşitli farklı CNC makine takımları bulunur. En önemli teknikler plazma, su jeti ve lazerdir. Her farklı teknik, uygulamaya bağlı olarak kendine özgü avantajları da beraberinde getirir. Ancak şekilli hatların ve hassas şekillerin kesimi söz konusu olduğunda en iyi çözümü lazerli kesim sunar. Aynı zamanda frezelemeye de iyi bir alternatif sağlar.

Metal levha kesmek için çeşitli farklı CNC makine takımları bulunur. En önemli teknikler plazma, su jeti ve lazerdir. Her farklı teknik, uygulamaya bağlı olarak kendine özgü avantajları da beraberinde getirir. Ancak şekilli hatların ve hassas şekillerin kesimi söz konusu olduğunda en iyi çözümü lazerli kesim sunar. Aynı zamanda frezelemeye de iyi bir alternatif sağlar.

 • Lazer Kesim
 • Su Jeti Kesimi
 • Polisaj
 • Zımparalama
 • Çapak Alma


Lazerli kesmenin avantajları:

 • minimum ısıl gerilim
 • daha kalın malzemelerde bile son derece kusursuz şekiller
 • hassas kesme
 • kesme takımında hiçbir aşınma olmadığından mükemmel tekrarlanabilirlik
 • uyarlaması kolay

Spreyleme

Boya ve Sırlama Spreyleme

 • Boya ve Sırlama
 • Spreyleme

Montaj-Demontaj

Montaj Demontaj

 • Montaj
 • Demontaj
Hemen Teklif Al

Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş. Müşteri Kişisel Verilerinin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni
Kişisel verileriniz, Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Şirket”) tarafından ürün ve hizmetlerin sunulması kapsamında veri sorumlusu sıfatıyla işlenmektedir. İşbu aydınlatma metni, kişisel verilerinizin hangi yöntemle elde edildiği, hangi amaçla işlendiği, kimlere hangi amaçlarla aktarıldığı ve veri sahibi olarak kişisel verileriniz üzerinde sahip olduğunuz haklara ilişkin olarak bilgilendirilmeniz amacıyla hazırlanmıştır. Kişisel verileriniz, Şirketimiz tarafından aşağıda açıklanan çerçevede ve her zaman 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“6698 sayılı Kanun”) ile uyumlu olarak işlenmektedir.

1.Kişisel Verilerinizin İşlenme Amaçları:
Kişisel verileriniz;
 • Şirkete özel ticari faaliyetlerin kurgulanması, koordine edilmesi, geliştirilmesi, icrası, iş geliştirmeye ve ticari aktivitelere yönelik faaliyetlerin planlanması ve icrası kapsamında;
  • Sizlerle kurulan sözleşmelerin ifası ve sizlerle ilişkilerin yürütülmesi, yönetilmesi, planlanması ve icrası,
  • Finans ve muhasebeye yönelik faaliyetlerin planlanması, takibi ve icrası,
  • Bilişim teknolojileri ve veri güvenliği faaliyetlerinin planlanması ve icrası,
  • Kontrol, veri yönetimi, analiz, sosyal amaçlı aktivite, süreç geliştirme ve benzeri faaliyetlere yönelik çalışmalar ile ilgili raporlamaların gerçekleştirilmesi,
  • Dışarıdan danışmanlık gibi hizmetlerin alımına yönelik faaliyetlerin takibi, planlanması ve icrası,
  • Sözleşmelerin kurulması ve ifasına yönelik süreçler ile sözleşme sonrası hizmetlerin gerçekleştirilmesi,
 • Ürün ve hizmetlerin kişilere göre özelleştirilmesi, profilleme, tanıtım ve pazarlanmaya yönelik faaliyetlerin kurgulanması ve icrası kapsamında;
  • Kurum, kurum faaliyetleri ve marka hakkındaki algı düzeyini artırmaya yönelik aksiyonların planlanması ve icrası,
  • Ürün ve hizmetler ile ilgili beğeni, bağlılık, profilleme, memnuniyet çalışma ve analizlerinin gerçekleştirilmesi,
  • Organizasyon, toplantı, davet ve etkinliklerin planlanması, yönetimi ve icrası,
  • Sizlere yönelik reklam, satış ve pazarlamaya yönelik operasyonların planlanması ve icrası,
  • Ürün ve hizmetler ile ilgili pazar araştırması faaliyetlerinin planlanması ve icrası,
 • Talep ve şikayet yönetimi ile satış sonrası süreçlerin kurgulanması ve/veya icrası kapsamında;
  • Talep ve şikayetlerin alınması, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasına yönelik talep ve şikayet yönetimi faaliyetlerin planlanması ve icrası,
  • Sizlerle sözleşme ilişkisi içerisine girmeye veya sözleşme yenilemeye yönelik operasyon, araştırma, analiz, raporlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi,
  • Sözleşme ve sözleşme sonrası ilişkilerin yürütülmesi, satış sonrası hizmetler ve sözleşmesel ilişkiden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmesine yönelik işlem ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve takibi,
 • Kurumsal ilişkilerinin planlanması, icrası ve yönetilmesi kapsamında;
  • Tedarikçi/bayi/iş ortağı ile ilişkilerin yönetimi, geliştirilmesi, planlanması ve icrası,
  • Kurumsal yönetim ve iletişim faaliyetlerin kurgulanması, geliştirilmesi ve icrası,
 • Şirket'in ve Şirket'le iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temin edilmesi ile hukuki yükümlülüklerin ifasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi kapsamında;
  • Şirket faaliyetlerinin, şirket politikalarına, yönergelerine, ana sözleşmeye ve ilgili mevzuata uygun olarak yürütülmesine yönelik organizasyonel yapılanmanın, takibin ve çalışmaların planlanması ve icrası,
  • Yetkili kurum ve kuruluşlara hukuki yükümlülük nedeniyle bilgi verilmesi ve/veya denetime ilişkin faaliyet ve yükümlülüklerin ifası,
  • Şirketin iş ilişkisi içerisinde olduğu taraflara ilişkin kayıtların tutulması ve listeleme çalışmalarının planlanması ve icrası,
  • Verilerin doğru ve güncel olarak tutulmasını sağlanmasına yönelik faaliyetlerin yerine getirilmesi,
  • Şirketin veya Şirketin iş ilişkisi içerisinde bulunduğu kişilerin ticari güvenliğine yönelik çalışmaların organize edilmesi, planlanması, icrası ve denetimi
gibi amaçlarla (“Amaçlar”) işlenmektedir.

2.Kişisel Verilerinizin Aktarılabileceği Taraflar ve Aktarım Amaçları
Kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen Amaçlar doğrultusunda Eczacıbaşı Holding A.Ş. başta olmak üzere Eczacıbaşı Topluluk Şirketlerine, yurt içindeki veya yurt dışında dışarıdan hizmet alınan iş ortaklarına , tedarikçilerimize ve diğer hizmet sağlayıcılara ve kanunen yetkili kamu kurumları ve/veya özel kişilere 6698 sayılı Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde aktarılabilecektir.

3.Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi
Kişisel verileriniz, Şirketimiz tarafından farklı kanallar ve farklı hukuki sebeplere dayanarak fiziki ortamlarda, elektronik ortamlarda, e-posta aracılığıyla veya telefon aracılığıyla toplanmaktadır. Kişisel verilerinizin toplanmasına ilişkin temel hukuki sebep Şirketimiz ürün ve hizmetlerinin sunulmasına ilişkin süreçlerin yerine getirilmesidir.

4.Kişisel Veri Sahibinin 6698 sayılı Kanun’un 11. Maddesinde Sayılan Hakları haklarınız bulunmaktadır. Kişisel veri sahipleri olarak, haklarınıza ilişkin taleplerinizi TOSB, 2. Cadde, No:5, Şekerpınar, Çayırova, Kocaeli adresi üzerinden Şirketimize yazılı olarak veya Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nca belirtilen başkaca yöntemlerle iletmeniz durumunda, talebin niteliğine göre talebiniz en kısa sürede ve en geç 30 (otuz) gün içinde sonuçlandıracaktır. İşlemin ayrıca bir maliyeti gerektirmesi hâlinde, Kişisel Verileri Koruma Kurulunca belirlenen tarifedeki ücret alınacaktır.

Kişisel verilerinizin tarafımızca işlenme amaçları konusunda daha detaylı bilgilere; www.askaynakautomation.com.tr internet adresinden kamuoyu ile paylaşılmış olan Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kişisel Verilerin Korunması Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Müşteri Kişisel Verilerinin İşlenmesine İlişkin Rıza Metni

Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından; tarafıma reklam ve pazarlama faaliyetlerinin sunulması amacıyla 6698 sayılı Kanun kapsamında özel nitelikli kabul edilmeyen kişisel verilerimin işlenmesini ve Eczacıbaşı Holding A.Ş. başta olmak üzere Eczacıbaşı Topluluk Şirketleriyle, yurt içindeki veya yurt dışında dışarıdan hizmet alınan üçüncü kişilerle, iş ortaklarıyla, tedarikçilerle ve diğer hizmet sağlayıcılarla paylaşılmasını kabul ediyorum.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel veri sahibi, veri sorumlusuna başvurarak kendisiyle ilgili;

haklarına sahiptir. Bahsi geçen talepler, Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne TOSB, 2.Cadde, No:5, Şekerpınar, Çayırova, Kocaeli adresi üzerinden yazılı olarak iletilebilecektir.